Zbudujmy Dom Oczami Brata!

Zbudujmy Dom Oczami Brata!

593
łącznie zebrano
12 wpłat
Typ: Fundraising
Model: Zbiórka stała
Zbiórka stała - bezterminowe gromadzenia funduszy na bieżące potrzeby fundacji lub potrzebującego.
Obserwuj (2)
  • Projekt
  • Aktualizacje
  • Wspierający (11)
  • Społeczność

Opis projektu

  • O nas! - o Fundacji Oczami  Brata

Prowadzimy fundację od 16 stycznia 2014 roku w Częstochowie, posiada status organizacji pożytku publicznego. Otworzyliśmy m.in. Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówkę Wsparcia Dziennego, Klubokawiarnię „Alternatywa 21”, siedem pracowni aktywizacji społeczno-zawodowej, ośrodek wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, trzy mieszkania wspomagano-treningowe oraz mieszkanie chronione-treningowe. Animujemy również partnerstwa lokalne, środowiskowe, samopomoc oraz wolontariat. Od stycznia 2020 fundacja prowadzi również Warsztat Terapii Zajęciowej. 

Głównym celem fundacji jest wsparcie osób niepełnosprawnych intelektualnie w ich drodze do samodzielności.  

Realizujemy autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, przez m.in. wsparcie asystentów osobistych osób niepełnosprawnych, czy trenerów aktywności. W ostatnim czasie działania fundacji zostały zgłoszone do prestiżowej, europejskiej nagrody „Innowacje w Polityce”, organizowanej przez Instytut Innowacji w Wiedniu, za szereg działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w Częstochowie. 

Podopieczni Fundacji Oczami Brata
Podopieczni Fundacji Oczami Brata
  •  Pragniemy zbudować razem z Tobą dom!

Dom przeznaczony będzie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów, nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu. Dom będzie dedykowany szczególnie dla podopiecznych fundacji, w tym dla aktorów Teatru Oczami Brata. 

Dom stanie w południowej części miasta Częstochowa, na terenie dzielnicy Błeszno, przy ulicy Brzezińskiej. Dzielnicę charakteryzuje cicha, spokojna i sąsiedzka atmosfera, co sprzyja szybkiemu zaklimatyzowaniu się nowych osób, mieszkańców. Dzielnica znajduje się na obrzeżach miasta co dodaje jej atrakcyjności, działkę otaczają tereny zielone, które sprzyjać będą podejmowaniu dodatkowych aktywności przez mieszkańców. Pomimo oddalenia dzielnicy od centrum miasta, miejsce to cechuje się dobrze rozwiniętą siecią transportu komunikacji miejskiej, co jest niezwykle istotne w przypadku osób z niepełnosprawnością.

Wizualizacja Domu Oczami Brata
Wizualizacja Domu Oczami Brata

Budynek powstanie na działce o powierzchni 2000 m2, planuje się, aby całkowita powierzchnia budynku wynosiła 1000 m2. Obiekt składać się będzie z 16 miejsc dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W połączeniu z aneksem kuchennym, łazienkami, toaletami, miejscem do rehabilitacji, przestrzenią wspólną i ogrodem stworzy kompleks, w którym osoby z niepełnosprawnością będą mogły z poczuciem bezpieczeństwa zamieszkać. Jednak przede wszystkim poczuć ciepło i dobro prawdziwego domu. 

Dodatkowo na terenie działki planuje się również usytuowanie domku agroturystycznego, dla odwiedzających gości fundacji oraz stworzenie przestrzeni, która służyć będzie dla społeczności lokalnej - sala widowiskowa, zaplecze techniczno-gastronomiczne czy ogród, w którym będzie można wspólnie animować czas z mieszkańcami. Obiekt w pełni dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dom będzie otwarty dla okolicznych sąsiadów i mieszkańców miasta. 

 

Wizualizacja domu
Wizualizacja domu
  • Dlaczego ten Dom jest dla nas tak ważny? 

25 lutego 2013 roku zmarł w wieku 30 lat Karol Bilski, brat Pawła - prezesa fundacji. Karol miał Zespół Downa. Ze względu na to, że Paweł ma obecnie 25 lat, od dziecka, za sprawą swoich kochających rodziców obserwował w jaki sposób nieść pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Po śmieci brata Paweł postanowił razem z Przyjaciółmi założyć fundację, która na co dzień, będzie organizowała wsparcie dla osób niepełnosprawnych. W 2014 roku została założona organizacja, która obecnie jest jedną z najprężniej rozwijających się fundacji w Polsce, prowadzona przez 25’latka.

Miłość do brata opisuje m.in. misja fundacji „Oczami Brata”. Fundacja zauważa potrzeby osób z niepełnosprawnością i skutecznie stara się je rozwiązywać i realizować działania, które wprost zaobserwowana są patrzeniem na świat oczami osób z niepełnosprawnością. Dlatego, wszystkie projekty skutecznie wpisują się w potrzeby środowiska.

Paweł Bilski od czasów uczęszczania do podstawówki, jest aktywnym działaczem społeczny. Podczas tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi na Haiti zorganizował wsparcie dla 21’letniej Haitanki Eldy Revol, pomagał budować szkołę w Indiach, czy zorganizował zbiórkę tysięcy okularów dla mieszkańców Afryki. Jako licealista założy w Częstochowie teatr dla osób z niepełnosprawnością, który gra do dzisiaj. Jest twórcą innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w polityce społecznej miasta Częstochowy! Paweł ukończył studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe z zakresu pomocy społecznej, obecnie jest studentem Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Jaracza w Olsztynie. 

  • Jesteś wyjątkowy!

Dzięki Tobie 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną będzie miało swój dom oraz będzie mogło prowadzić normalne, bezpieczne życie. Ty możesz nam pomóc. Ty jesteś nadzieją. 

Miej realny wpływ na życie mieszkańców Domu Oczami Brata

Paweł Bilski z podopiecznymi fundacji
Paweł Bilski z podopiecznymi fundacji
  • Dołącz do wyjątkowego grona Darczyńców

Fundacja dotychczas w ramach swojej działalności otworzyła m.in.: Placówkę Wsparcia Dziennego, 3 mieszkania wspomagano-treningowe, 1 mieszkanie socjalne, 7 pracowni aktywizacji społeczno-zawodowej, 1 klubokawiarnię, 1 ośrodek wsparcia... 

W ramach naszych działań staramy się współpracować z najlepszymi z najlepszych! 

Dlatego działają razem z nami liderzy branż: Firma Wkręt Met-Klimas, PRESS GLASS, DOSPEL, ALFA, ADAL, YAVAL, CEMEX..., którzy już zadeklarowali wsparcie materiałowe w powstaniu Domu! 

Osoby, które nas wspomogą planujemy zgłosić do ogólnopolskiego konkursu „Dobroczyńca roku” organizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce. 

Posiadamy już działkę na której wybudujemy dom, wsparcie architektoniczne (TOPOS), częściowe wyposażenie Domu.

Wsparcie od Firmy Wkręt-Met
Wsparcie od Firmy Wkręt-Met w powstaniu pracowni aktywizujących
  • Czego jeszcze brakuje?

Niezbędne jest dla nas wsparcie finansowe do pokrycia opłat związanych z pracami fizycznymi budowy domu. 

Wciąż szukamy kolejnych przedsiębiorców, którzy przekażą nam materiały budowlane, wyposażenie, itp. 

Dołącz do wyjątkowego grona i razem z nami zbuduj Dom Oczami Brata!

O autorze / Zespół

  • Paweł Bilski - pomysłodawca, Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata, student Szkoły Aktorskiej przy Teatrze Jaracza w Olsztynie, członek Rady Dzielnicy Błeszno. Z wykształcenia magister pracy socjalnej, specjalista z zakresu organizacji pomocy społecznej, ukończy szkolenie coachingowe „Dwa sektory – jedna wizja” organizowane przez Szkołę Liderów oraz firmę PwC. Grał m.in. w „Pamiętniku wariata” Mikołaja Gogola, „Piaskownicy” Michała Walczaka, „ONI” Stanisława Witkacego, „Ślubie” Witolda Gomrbowicza, czy „Tangu” Sławimoria Mrożka. Związany z Teatrem TfP w Częstochowie, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. 

Paweł jest twarzą kampanii oraz fundraiserem działalności. To on spotyka się z darczyńcami, aktorami, ambasadorami działań oraz czuwa nad ideą budowy domu. Z nim ustalone są wszystkie najważniejsze kwestie. 

E-mail: p.bilski@oczamibrata.pl

  • Piotr Bilski - architekt, właściciel firmy TOPOS, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Piotr odpowiedzialny jest za projekt architektoniczny budowy domu, uzyskanie stosownych zgód, pozwoleń, przyłączeń, kontakt z wykonawcami, itp. 

E-mail: pjbilski@gmail.com

  • Paulina Fronczak - Wiceprezeska Zarządu Fundacji Oczami Brata – z wykształcenia pracownik socjalny, magister pedagogiki, specjalistka z zakresu organizacji pomocy społecznej, Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Animatorka Partnerstwa „Częstochowa Niepełnosprawnym”, koordynatorka wielu projektów aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością.
  • Paulina jest odpowiedzialna za wsparcie merytoryczne budowy domu, przestrzeganie standardów, przepisów związanych z mieszkalnictwem osób z niepełnosprawnością intelektualną, itp. 

    E-mail: p.fronczak@oczamibrata.pl

    • Marta Goldsztajn – Kierownik WTZ, Koordynatorka mieszkań wspomagano-treningowych, koordynator projektu DOWN-LOVE, Instruktor zajęć w Teatrze Oczami Brata. Z wykształcenia pracownik socjalny, animatorka lokalna

    Marta dba o uczestników działań fundacji, odpowiedzialna jest również za rekrutację do przyszłego Domu. 

    E-mail: m.goldsztajn@oczamibrata.pl

    • Konrad Flis - Koordynator wolontariatu i partnerstw lokalnych, animator społeczny i młodzieżowy. 

    Konrad koordynuję zbiórkę funduszy na budowę domu, organizuje akcje w różnych placówkach. Chcesz zorganizować event, zbiórkę do puszek? Napisz do Konrada!

    E-mail: k.flis@oczamibrata.pl

    • Adrianna Łaszewska - Dyrektor Biura Fundacji Oczami Brata, studentka socjologii w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Przez wiele lat blisko związana z harcerstwem i PTTK, od 7 lat współorganizuje kolonie oraz zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, wielbicielka górskich wędrówek. Ukończyła kurs wychowawcy kolonijnego oraz kurs pierwszej pomocy.

    Ada dba o kalendarz przedsięwzięcia, organizuje pracę biura organizacji, odbiera telefony oraz razem z sekretariatem czuwa nad spotkaniami z powyższymi osobami. Odpowiada na wszystkie nurtujące pytania. 

    E-mail: a.kapitanska@oczamibrata.pl
    Tel.: 788-448-039
    Tel.: 533-527-368

    Zespół pracowników fundacji
    Zespół pracowników fundacji
    • Dane adresowe:

    Adres biura: ul. Łukasińskiego 40, 42-200 Częstochowa 

    Logo Fundacji Oczami Brata
    Logo Fundacji Oczami Brata

    Tel. 533-527-368, 788-448-039 | e-mail: biuro@oczamibrata.pl | www.oczamibrata.pl KRS 0000494434 | REGON 243467072 | NIP 5732848117

    Nr rachunku PKO BANK POLSKI 03 1020 1664 0000 3802 0466 4449

    Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego – Twój 1% ma siłę marzeń!

    Komentarze

    Pomóż teraz

    Czego szukasz?

    • Wszystkie
    • Udane
    • Trwające
    Pytania? Pisz śmiało!