Łowcy detali - archi-gra o Łodzi!

Łowcy detali - archi-gra o Łodzi!

131%
15 814
z potrzebnych 12 000 zł = 131% celu
170 wpłat

Zakończono sukcesem
Typ: Crowdfunding
Model: Bierzesz ile zbierzesz
Dnia 30.09.2018 projekt zakończył się sukcesem, gdyż uzyskał pełne finansowanie.
Jeśli wspierałeś kampanię - możesz ją ocenić!
Udostępnianie to też wspieranie:
Obserwuj (4)
  • Projekt
  • Aktualizacje (1)
  • Wspierający (159)
  • Społeczność (10)

Wstęp

Lubicie Łódź? My bardzo! Dlatego postanowiliśmy przygotować grę, która pozwala przyjrzeć się uważnie jej architekturze i zrozumieć jej tajniki. Na fasadach znajdziecie bowiem moc niespodzianek i szczegółów, które czekają tylko, żeby je odkryć.

Od 4 lat pokazujemy piękno lokalnej architektury w ramach projektu "Łódzki detal". W ostatnich 2 latach przeprowadziliśmy niemal 50 wycieczek, ponad 50 wykładów, liczne gry miejskie i warsztaty, a także wydaliśmy foldery i "Łódzki detal" - książkowy przewodnik po Łodzi szlakiem najciekawszych łódzkich zdobień architektonicznych.

W tym roku postanowiliśmy rozwinąć skrzydła i wydać "Łowców detali" - prawdziwie detalową grę. Jej celem jest zapoznanie graczy (małych i dużych, w grę można grać od 10 roku życia) z pięknem architektury Łodzi i ze słownikiem, który pozwala ją opisać. Gracze w trakcie rozgrywki remontują kamienice i przywracają im utracone detale. W grze występują realnie istniejące budynki i ozdoby, które możecie spotkać podczas codziennych wędrówek po mieście; dorzuciliśmy też trochę emocji, najsławniejszych łódzkich architektów i... nieprzewidywalnych kolei losu! 

Opis projektu

Chcemy wydać grę planszowo-karcianą, w której gracze - od 10 do dowolnego roku życia wcielają się w inwestorów remontujących łódzkie zabytki i przywracających skute detale. 

Każdy z graczy (od 2 do 4) wybiera jedną z 4 łódzkich kamienic. Pierwszy etap to doprowadzenie do zdjęcia rusztowań. Wymaga to zebrania kombinacji detalowych kart, wyłożonych na stole. Każda karta prezentuje inny łódzki detal, podpisany architektoniczną nazwą i adresem. To właśnie dzięki temu możemy nauczyć się, gdzie na budynku jest fronton, a gdzie licówka. Ściągawkę dla dociekliwych zamieściliśmy też w instrukcji gry. Następnie gracze przystępują do uroczystego odsłonięcia przywróconych detali. W chwili, gdy pierwszy gracz odsłoni kompletną elewację gra się kończy i liczone są punkty. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej. Grę dynamizują nieprzewidziane sytuacje (w kartach ukrywają się detalowe chochliki, ale i pomocni architekci), istnieje też możliwość interakcji pomiędzy graczami. Gra z jednej strony jest pomyślana jako atrakcja rodzinnych i przyjacielskich spotkań, z drugiej - jako pomoc nienachalnie dydaktyczna dla nauczycieli, animatorów i wychowawców.


Gdzie jesteśmy?

Na nasz cel udało nam się dotychczas zebrać 27.000 zł. Brakuje jeszcze 12.000 zł i wierzymy, że razem uda nam się zebrać całą kwotę - jesteśmy przecież w 2/3!

Mając takie środki będziemy mogli nie tylko wydać grę, ale też rozesłać ją do wszystkich łódzkich szkół podstawowych i liceów, do wszystkich bibliotek i domów kultury oraz do 40 NGO-sów pracujących z dzieciakami, seniorami i młodzieżą. 

Ze względu na to, że pozyskaliśmy wsparcie ze strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa gra nie trafi do sprzedaży - zbiórka jest jedyną szansą, żeby nabyć swój egzemplarz.

Co już udało się zrobić?

Maria wybrała, sfotografowała i opisała 4 łódzkie kamienice wraz z ich detalami - Struga 2, Piotrkowską 99, Narutowicza 32 i Piotrkowską 86, tak by można było na tej bazie stworzyć pomysł na grę. 

Mariusz wymyślił scenariusz i przygotował instrukcję. W październiku przeprowadzi z Wami warsztaty z grania w grę - dla wolontariuszy grających z dzieciakami w szkołach przygotowaliśmy specjalne nagrody, o których opowiemy Wam już wkrótce :-)

Magda narysowała piękne kamienice, żetony i karty i cały czas pracuje w pocie czoła, by wszystko było estetyczne, ciekawe i spójne, a także bardzo łódzkie <3
Maria koordynuje produkcję i zbiórkę środków, a także nadzoruje produkcję gry.

Maciek czuwa nad tym, by wszystkie przecinki były na swoich miejscach, załączniki załączone, a faktury zapłacone w terminie. 

Cały ten proces zajął nam okrągły rok i jesteśmy dumni z tego, co udało nam się przez ten czas osiągnąć. Co bardzo nas cieszy, to że wszystkie pracujące przy grze osoby są z Łodzi albo - w wypadku Magdy - mają to miasto w samym sercu :-)

Co przed nami?

>>> przeczytasz w punkcie "Cel".


Cel projektu

Co przed nami?

Najważniejszy i najbardziej kosztowny etap - zlecenie wydruku gry wraz z jej konfekcjonowaniem. Cały ten etap realizowany jest przez firmę z Łodzi, a zatem środki na wydruk gry zasilą lokalną gospodarkę, co jest dla nas bardzo ważne. 

Gdy gra będzie gotowa część nakładu trafi do Wspierających, a resztę zapakujemy w koperty i wyślemy do 236 łódzkich szkół i instytucji kultury wraz z listem przewodnim. Napiszemy w nim o tym, że chętnie razem z naszymi Wolontariuszami przyjdziemy zagrać z dzieciakami i seniorami w grę, tak by potem łatwo było im grać samym ze sobą.

Naszym nadrzędnym celem jest to, co przy wszystkich detalowych działaniach - by ludzie docenili i zrozumieli piękno lokalnej architektury i poczuli potrzebę troski o nasze wspólne łódzkie dziedzictwo. Bo najpiękniejsze miasto, to miasto kochane. <3 

Gdyby udało nam się zebrać więcej niż 100% to w pierwszej kolejności dokupimy koszulki na karty i dołączymy do wszystkich gier wysyłanych do szkół i instytucji kultury/ngosów, a w dalszej kolejności - do wszystkich gier w ogóle. To wydatek ok. 2000 zł. A gdyby udało się jeszcze więcej to wtedy zabierzemy wszystkich naszych współpracowników i wykonawców na naprawdę dobry obiad - uwierzcie mi, że na to zasłużyli :-) 

Nagrody

Dla Wspierających mamy bardzo różne nagrody, tak by każdy znalazł coś na swój gust i możliwości. 

Zaczynamy od Detal-Kibica, który wspiera nas kwotą 10 zł. W ramach wdzięczności za Twoje wsparcie opublikujemy osobiste, imienne podziękowanie dla Ciebie na naszych Facebooku.

Detal-Wspieracz wkłada do naszej puszki 25 zł. Lubisz niespodzianki? Jeżeli tak, to ta nagroda jest dla Ciebie! Dostaniesz od nas detalową tytkę pełną różnych tajemniczych dóbr. Uwierz - zrobimy ją tak, że na pewno uśmiechniesz się po otwarciu :-)

Detal-Czytacz poprawia okulary i sięga do pugilaresu po 35 zł. Jeżeli chcesz zanurzyć się po uszy w detalu - czeka na Ciebie nowa detalowa książka - przewodnik po łódzkiej secesji. Wyda ją w listopadzie tego roku Centrum Regio. Zrobimy wszystko, by książka z gratisami i dedykacją trafiła w Twoje ręce jak najwcześniej. Jeżeli secesja to nie jest to, co lubisz - istnieje możliwość wysłania Ci zamiast tego detalowego przewodnika po Łodzi. Daj nam znać w wiadomości!

Detal-Magnes to opcja dla Ciebie i dla Twojej lodówki! 36 zł pozwoli Ci na objęcie w niemal wyłączne posiadanie 4 kamienic z gry! Bycie kamienicznikiem jeszcze nigdy nie było takie proste!

Detal-Pijacz nie zawaha się przed wyciągnięciem z kieszeni 60 zł. Dobre piwo nie zaszkodzi! Jeżeli wolisz kolekcjonować wrażenia niż rzeczy, mamy dobrą nowinę - co powiesz na zestaw 3 łódzkich piw od Piwoteki Narodowej wraz z opowieścią czemu smakują tak, jak smakują i jaki jest ich związek z Łodzią? W gratisie mini-wycieczka z opowieścią o detalach, które można znaleźć na 6-go sierpnia między Piotrkowską a Kościuszki - a jest ich wcale nie mało!

Detal-Gracz stawia wszystko na... 80 zł, może być płatne kartą ;-) Taaaak, wiedzieliśmy, że chcesz zagrać w detal! To świetny pomysł, zwłaszcza, że tej gry nie będzie można nigdzie kupić. To jedyna okazja, by nabyć swój egzemplarz i cieszymy się, że postanowiłeś ją wykorzystać. Gra trafi do Ciebie zaraz po wydrukowaniu.

Detalista-na-105! znajduje w kieszeni 105 zł i myśli - a jakby tak mieć i książkę i grę? Jest taka opcja! Przewodnik po łódzkiej secesji i gra o łódzkim detalu czeka na Was zaraz za wpłaconą setką!

Detal-Wszystko, czyli 145 zł za wielką porcję wzruszeń! Gra, dwie książki (przewodnik po secesji i przewodnik po łódzkich detalach) i jeszcze piwo! Przepis na udany weekend z dostawą do domu. A może jeszcze frytki do tego? ;-) 

Detal-Żarłacz to poważny zawodnik, który nie waha się zainwestować 200 zł! Mało Wam książki i gry? Rozumiem to! Do szczęścia brakuje jeszcze wycieczki. Będziecie mogli wybierać z 17 różnych tras, a każda z nich może Was detalowo zachwycić. W wycieczce może wziąć udział do 10 osób, więc może złożycie się na wspólną grę i lekturę? :-)

Mocarz Detalu to już liga światowa - 450 zł na start. Jeżeli chcesz dotrzeć z tą grą do wszystkich szkół podstawowych i liceów na terenie Łodzi, a także do wszystkich bibliotek, domów kultury i 40 NGO-sów - dajemy Ci taką możliwość. Możemy dołożyć Twój materiał promocyjny (ulotkę, pocztówkę, folder, nie większy niż 22x10x0,5 cm) do każdego egzemplarza. Twoja firma/instytucja/organizacja zostanie wspomniana na wszystkich tegorocznych wycieczkach (10), wykładach (10) oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest w Łodzi. Dostaniesz również oficjalne podziękowania, egzemplarz gry i książkę z dedykacją.

O autorze / Zespół


Maria Nowakowska

Maria od detalu. Cztery lata temu zakochała się w zdobieniach łódzkich budynków i tak narodził się Łódzki Detal - projekt, który pokazuje jak piękna jest Łódź w szczególe. Maria prowadzi wycieczki, warsztaty i gry miejskie, pisze też przewodniki. W 2016 r. Centrum Regio wydało pierwszy z nich - "Łódzki detal. Przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych", w 2018 r. ukaże się drugi - "Detalowy przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego". 


Mariusz Milewski

Autor gier planszowych, grafik, montażysta i scenarzysta, przedsiębiorca w branży gier bez prądu. Pasjonat filmów, seriali i książek. Zapalony gracz - zwłaszcza planszówkowy. Amator dobrej kuchni i trekkingu. Warszawiak z urodzenia, Łodzianin z wyboru. Absolwent Liceum Plastycznego w Kole i Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wydał znaną kulinarną grę "Top Kitchen" i dobry na krótkie rozgrywki tytuł "Elementum".

Magdalena Warszawa

Graficzka i aktywistka odpowiedzialna za wizualną oprawę gry - jeżeli coś tu się Wam podoba, to na pewno jej zasługa!

Maciej Kronenberg

Prezes Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio, autor i wydawca przewodników po Łodzi i czynny przewodnik i wykładowca akademicki. Współpracuje z Marią przy realizacji różnych detalowych przedsięwzięć, choć w jego sercu bije głównie filmowa Łódź. Projektowe "mędrca szkiełko i oko" ;-)

Ryzyko

To projekt, który jest dla nas bardzo ważny i emocjonujący, ale także jest dużym wyzwaniem logistycznym i finansowym. Część środków wyłożyliśmy sami, zdobyliśmy też dotację z projektu dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, liczymy na wsparcie Urzędu Miasta Łodzi i cały czas szukamy kolejnych sponsorów, jednak bez Waszego wsparcia budżet się nie zepnie. Jesteśmy zobligowani do wydania tej gry w tym roku i zrobimy to. Wierzymy, że sama gra jest na tyle fajna, że się obroni i uzyska Wasze wsparcie :-) Gra nie będzie dostępna w sprzedaży, zbiórka jest więc jedyną szansą, żeby ją nabyć

Ocena

Brak ocen

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.


Dariusz Milczarek

rok temu
Wspierać, wspierać! Damy radę to wydać. Pozdrowienia od łodzianina spod Łodzi :) P.S.: Możecie dołożyć poprzednią grę Quantum do listy? Może inni, podobnie jak ja, przespali waszą kampanię, ja przespałem Elementum... :(

Quantum Games Mariusz Milewski

rok temu
Dariusz, napisz na quantumgames.pl@gmail.com - postaramy się dogadać ;)

WooL_F

rok temu
W nagrodzie Detal-Wszystko jest jedno piwo? i wiadomo jakie to będzie?

Maria Nowakowska

rok temu
Tak, będzie to piwo do wybrania z aktualnej oferty piw uwarzonych przez Piwotekę Narodową, którą podeślę Wspierającym. :-)

Oktawian Smętek

rok temu
Co to znaczy bierzesz ile zbierzesz czyli mimo że nie zbierzesz kwoty na wydanie gry to i tak ludzie którzy wpłacili na wydanie gry nie otrzymaja kasy spowrotem?

Maria Nowakowska

rok temu
To model, który powoduje, że nie tracę środków, które zebrałam, jeżeli zbiórka nie osiągnie 100% celu. Śpieszę uspokoić wspierających - gra zostanie wydana, dzisiaj na maszyny trafiła instrukcja, więc produkcja już się dzieje, a ja biorę na siebie ryzyko finansowe z tym związane.

Oktawian Smętek

rok temu
Nie odpowiedziałaś na moje pytanie, jeśli zdecyduje się wesprzeć kampanię to czy w wypadku nie ufundowania sie gry pieniądze odzyskuje czy nie?

Maria Nowakowska

rok temu
Tak jak napisałam - uzyskujesz nagrody, za które zapłaciłeś, nie pieniądze.

Naro

rok temu
Cześć. Nie, że hejt od rana, ale nigdzie nie widzę zdjęć gry, prototypu, instrukcji do pobrania itd. Mam kupić kota w worku?

Maria Nowakowska

rok temu
Ależ to bardzo fajne spostrzeżenie, dzięki, że się nim dzielisz. Przygotowujemy właśnie prototyp w drukarni, na evencie dodajemy kolejne podglądy kart i kamienic, a co do instrukcji można ją podejrzeć o tutaj: https://issuu.com/zenithaleye/docs/lowcy-detali_instrukcja, ale wstawię też w opis. Także jeszcze chwila cierpliwości i będzie komplet :-)
  • Nagrody (10)

DetalGracz

80 zł lub więcej
54 wspierających
Taaaak, wiedzieliśmy, że chcesz zagrać w detal! To świetny pomysł, zwłaszcza, że tej gry nie będzie można nigdzie kupić. To jedyna okazja, by nabyć swój egzemplarz i cieszymy się, że postanowiłeś ją wykorzystać. Gra trafi do Ciebie zaraz po wydrukowaniu.
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

DetalKibic - mały, ale ważny

10 zł lub więcej
6 wspierających
W ramach wdzięczności za Twoje wsparcie opublikujemy osobiste, imienne podziękowanie dla Ciebie na naszym Facebooku.
Przewidywana dostawa: listopad 2018

DetalWspieracz - skromny, ale honorowy

25 zł lub więcej
7 wspierających
Lubisz niespodzianki? Jeżeli tak, to ta nagroda jest dla Ciebie! Dostaniesz od nas detalową tytkę pełną różnych tajemniczych dóbr. Uwierz - zrobimy ją tak, że na pewno uśmiechniesz się po otwarciu :-)
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

DetalCzytacz

35 zł lub więcej
13 wspierających
Jeżeli chcesz zanurzyć się po uszy w detalu - czeka na Ciebie nowa detalowa książka - przewodnik po łódzkiej secesji. Wyda ją w listopadzie tego roku Centrum Regio. Zrobimy wszystko, by książka z gratisami i dedykacją trafiła w Twoje ręce jak najwcześniej. Jeżeli secesja to nie jest to, co lubisz - istnieje możliwość wysłania Ci zamiast tego detalowego przewodnika po Łodzi. Daj nam znać w wiadomości!
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Detal-Magnes

36 zł lub więcej
6 wspierających
Czego bardzo potrzebujecie Wy i Wasza lodówka? Czterech pięknych łódzkich kamienic, na które będziecie mogli z dumą i wzruszeniem patrzeć zarówno wieczorami, jak i za dnia. Jest na to opcja! Komplecik czterech kamienic czeka na szczęśliwego posiadacza - zostanie kamienicznikiem jeszcze nigdy nie było takie proste!
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

DetalPijacz

60 zł lub więcej
2 wspierających
Dobre piwo nie zaszkodzi! Jeżeli wolisz kolekcjonować wrażenia niż rzeczy, mamy dobrą nowinę - co powiesz na zestaw 3 łódzkich piw od Piwoteki Narodowej wraz z opowieścią czemu smakują tak, jak smakują i jaki jest ich związek z Łodzią? W gratisie mini-wycieczka z opowieścią o detalach, które można znaleźć na 6-go sierpnia między Piotrkowską a Kościuszki - a jest ich wcale nie mało!
Przewidywana dostawa: grudzień 2018

Detalista na 105!

105 zł lub więcej
45 wspierających
A jakby tak mieć i książkę i grę? Jest taka opcja! Przewodnik po łódzkiej secesji (lub po łódzkim detalu - sam wybierzesz) i gra o łódzkim detalu czekają na szczęśliwych posiadaczy!
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Detal-Wszystko

145 zł lub więcej
31 wspierających
Gra, dwie książki (przewodnik po secesji i przewodnik po łódzkich detalach) i jeszcze piwo! Przepis na udany weekend z dostawą do domu. A może jeszcze frytki do tego? ;-)
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

DetalŻarłacz - wycieczka + gra + książka

175 zł lub więcej
6 wspierających
Mało Wam książki i gry? Rozumiem to! Do szczęścia brakuje jeszcze wycieczki. Będziecie mogli wybierać z 17 różnych tras, a każda z nich może Was detalowo zachwycić. W wycieczce może wziąć udział do 10 osób, więc może złożycie się na wspólną grę i lekturę? :-)
Nagroda limitowana. Pozostało 9/15
Przewidywana dostawa: grudzień 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Mocarz Detalu: reklama w pudełku

450 zł lub więcej
0 wspierających
Jeżeli chcesz dotrzeć z tą grą do wszystkich szkół podstawowych i liceów na terenie Łodzi, a także do wszystkich bibliotek, domów kultury i 40 NGO-sów - dajemy Ci taką możliwość. Możemy dołożyć Twój materiał promocyjny (ulotkę, pocztówkę, folder, nie większy niż 22x10x0,5 cm) do każdego egzemplarza. Twoja firma/instytucja/organizacja zostanie wspomniana na wszystkich tegorocznych wycieczkach (10), wykładach (10) oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest w Łodzi. Dostaniesz również egzemplarz gry i książkę z dedykacją.
Nagroda limitowana. Pozostało 10/10
Przewidywana dostawa: listopad 2018
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Projekt w sieci

Czego szukasz?

  • Wszystkie
  • Udane
  • Trwające
Pytania? Pisz śmiało!