Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

2%
250
z potrzebnych 10 000 zł = 2% celu
5 wpłat

Zakończono sukcesem
Typ: Crowdfunding
Model: Bierzesz ile zbierzesz
Dnia 01.03.2020 projekt zakończył się sukcesem, gdyż uzyskał pełne finansowanie.
Jeśli wspierałeś kampanię - możesz ją ocenić!
Udostępnianie to też wspieranie:
Obserwuj
  • Projekt
  • Aktualizacje
  • Wspierający (5)
  • Społeczność

Wstęp

Jesteśmy niezależnymi twórcami, pasjonatami historii i Wschodu. Lubimy ludzi i lubimy opowiadać historie poprzez film, fotografię i słowo. Mamy zaplanowaną podróż do Kazachstanu, aby dokumentować tam polskie ślady. 

Opis projektu

"Jesteśmy ludźmi Zachodu, dziećmi cywilizacji, która z wyścigu, kto umrze bogatszy, uczyniła nową religię. (...) W Azji Centralnej jeszcze tego nie ma. Ludzie mają niewiele, albo i nic, ale to nie poziom życia, ale jego jakość ma decydujący wpływ na ich poczucie szczęścia. Krzysztof Samborski  "Zjadłem Marco Polo"    

Do tej pory zrealizowaliśmy kilka krótkich filmów dokumentalnych dotyczących Polaków w Kazachstanie, Uzbekistanie, a także Polaków z Kresów Wschodnich. Następnym naszym krokiem w gromadzeniu i rozpowszechnianiu polskiej historii jest realizacja filmów dokumentalnych/reportaży (5-8 minut każdy z nich), mających na celu ukazanie i skierowanie uwagi widzów na polskie ślady w Kazachstanie. Przedstawimy osobiste historie żyjących tam Polaków, często w bardzo trudnych warunkach, którzy zachowali polskość i wiarę katolicką w czasach represji stalinowskich i radzieckich. 

Miejsce pamięci- Spassk. Kazachstan. Karaganda. fot.Magdalena Juszczyk


 

Miejscem zdjęć będą: Karaganda i okoliczne wioski, gdzie mieszkają Polacy. Zaplanowane są wywiady ze świadkami historii, które zostaną zmontowane - każdy, jako osobna historia.


Bohaterka jednego z naszych filmów.

Wywiady będą udostępniane w internecie na kanałach youtube, vimeo, a także wysyłane na festiwale filmowe, a późniejszym czasie udostępnione telewizji.


Droga z Karagandy do Temirtau. fot. Magdalena Juszczyk
 


Cel projektu

Chcemy ukazać i skierować uwagę widzów na polskie ślady w Kazachstanie poprzez przedstawienie osobistych historii, często bardzo tragicznych, żyjących tam Polaków.


Jedziemy zebrać materiał do filmów dokumentalnych/reportaży. Będą to też opowieści o przenikaniu się kultur, wzajemnej pomocy, poszukaniu człowieczeństwa i  najważniejszych wartości.   

Chcemy aby ten projekt był częścią większej całości. Jedziemy do Kazachstanu również po to, aby zebrać dokumentację do dalszych działań filmowych, fotograficznych i literackich.


Nagrody

Dla osób, które zdecydują się wesprzeć nas w naszych działaniach  przewidzieliśmy 3 kategorie nagród, a mianowicie: pocztówki, czekolady i zdjęcia z podziękowaniami wprost ze stepów Kazachstanu.

Karaganda. fot. Magdalena Juszczyk

Nur Sułtan. fot. Magdalena Juszczyk

O autorze / Zespół

Magdalena Juszczyk, fot. Pat Mic

Magdalena Juszczyk – z wykształcenia prawnik i fotograf. Z pasji dokumentalista, reżyser i operator kamery, pasjonatka historii i Wschodu - ma za sobą realizację kilku krótkich filmów dokumentalnych. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. W projekcie odpowiedzialna za reżyserię, zdjęcia i kontakty w Kazachstanie.

Sebastian Zielonka

Sebastian Zielonka – historyk, znawca tematyki wschodu, wieloletni ekspert i trener w dziedzinie nauki języka polskiego, historii i kultury polskiej dla Polaków ewakuowanych z Donbasu, Autor publikacji: Kruszyn – miejsce niezwykłe, Żeliszów wierny swoim korzeniom, Współautor publikacji  Laboratorium kreacji liderskich, Wrota Historii Ojczystej, Monografia Szkoły Podstawowej w Kruszynie w latach 1947 – 2017, Solidarny Longin Komołowski, Archiwum Rodzinne Ziem Zachodnich, Longin Komołowski Człowiek Solidarności, Wilno wczoraj i dziś. W projekcie odpowiedzialny za wsparcie merytoryczne, reżyserię, tłumaczenia i kontakty w Kazachstanie. 

Norbert Serafin


Norbert Serafin - z wykształcenia magister sztuki specjalizacja operator kamery. Pasjonat fotografii analogowej i sztuki ulicy. Zafascynowany dokumentalnym przedstawieniem codzienności. W swojej kinematograficznej karierze zdobył w 2016 roku główną nagrodę w konkursie Allegro Short Lab podczas OFF CAMERA z filmem "Nieśmiertelna" - autor zdjęć. W 2019 roku z filmem "Nie zmieniaj Tematu" - również autor zdjęć, zdobył nagrody na festiwalach w Gdyni, Koszalinie, Olsztynie, Warszawie i Opolu. W projekcie odpowiedzialny za zdjęcia i sprzęt.

Ryzyko

Naszym głównym celem jest zebranie, przygotowanie i prezentacja materiałów. 
Obecnie jedyne ryzyko jakie istnieje, to to, czy uda nam się zebrać materiał, który będzie interesujący dla widza oraz zrealizować wszystkie zaplanowane spotkania ze świadkami historii, ze względu na ich wiek i stan zdrowia.


Ocena

Brak ocen

Komentarze

  • Nagrody (3)

Pocztówka z Kazachstanu

50 zł lub więcej
5 wspierających
Każde wsparcie się liczy! Wyślemy Ci kartkę z podziękowaniami i pozdrowieniami wprost ze stepów Kazachstanu. (Kartka z Kazachstanu do Polski idzie około miesiąca- więc prośba o cierpliwość:)
Przewidywana dostawa: kwiecień 2020
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Pocztówka z Kazachstanu i kazachska czekolada

300 zł lub więcej
0 wspierających
Każde wsparcie się liczy! Wyślemy Ci kartkę z podziękowaniami i pozdrowieniami wprost ze stepów Kazachstanu. (Kartka z Kazachstanu do Polski idzie około miesiąca- więc prośba o cierpliwość:). Po powrocie doślemy Ci przepyszną kazachską czekoladę.
Przewidywana dostawa: kwiecień 2020
Zakup wymaga podania adresu dostarczenia

Autorskie zdjęcie z Kazachstanu oprawione w ramę z podpisem twórcy

500 zł lub więcej
0 wspierających
Każde wsparcie się liczy! Wyślemy Ci autorskie zdjęcie z Kazachstanu, oprawione w ramę z podpisem twórcy i naszymi podziękowaniami.
Przewidywana dostawa: maj 2020

Projekt w sieci

Czego szukasz?

  • Wszystkie
  • Udane
  • Trwające
Pytania? Pisz śmiało!