Pomaluj zdrowie w Tanzanii

Pomaluj zdrowie w Tanzanii

107%
3 515
z potrzebnych 3 300 zł = 107% celu
45 wpłat

Zakończono sukcesem
Typ: Crowdfunding
Model: Wszystko albo nic
Dnia 01.11.2014 projekt zakończył się sukcesem, gdyż uzyskał pełne finansowanie.
Jeśli wspierałeś kampanię - możesz ją ocenić!
Obserwuj
  • Projekt
  • Aktualizacje
  • Wspierający (42)
  • Społeczność

Udostępnij tę Kampanię

Bądź pierwszy!

Udostępnij:

Opis projektu

Naszym celem jest dofinansowanie dobudowy oddziału chirurgiczno-zabiegowego ośrodka zdrowia Neema, w północnej Tanzanii.

Pieniądze zostaną przeznaczone na ostatni etap budowy, tj. pomalowanie budynku wewnątrz i na zewnątrz.


 

MENU:

[kliknij by przejść dalej]

 

O projekcie

główne założenia kampanii

 

Fundacja rozbudowuje Neema

kim jesteśmy, czym się zajmujemy

 

Co już się udało?

postępy naszych prac

 

Wspieraj to!

jak możesz pomóc i co dostaniesz w zamian

 

Kontakt

znajdź nas w Internecie

 

 


O projekcie


Dystrykt Mwanga jest położony w regionie Kilimandżaro w północnej Tanzanii, wzdłuż drogi krajowej Daressalam – Arusza. Większość mieszkańców tego dystryktu należy do dwóch grup etnicznych Pare i Maasai. Pomimo bliskości ważnego węzła komunikacyjnego, są to regiony biedne, głównie rolnicze, a ich rozwój utrudnia suchy i bardzo gorący klimat. Są to tereny półpustynne, a bardzo małe opady deszczu w ostatnich kilkunastu miesiącach, dodatkowo przyczyniają się do tego, iż w większości domostw i gospodarstw zbiory są coraz mniejsze, a co za tym idzie dochodzi do zubożenia mieszkańców tych okolic.

 

 

 

 

Przychodnia Neema w mieście Mwanga

 

  • Przychodnia Neema działa w mieście Mwanga od 15 lat, prowadzą ją Siostry Zakonne.
  • Siostry świadczą usługi medyczne dla pacjentów z całego dystryktu, bez względu na ich wyznanie. Opiekują się też podopiecznymi z okolicznych szkół i instytucji.
  • Każdego dnia do Neema zgłasza się od 60 do nawt 110 pacjentów.
  • Tymczasem oddział liczy tylko 24 łóżka. W poważnych przypadkach pacjenci muszą mieścić się po dwóch w jednym łóku...

                                                              

Jej dyrektorką jest Siostra Cecylia Anselmi Assey. Przez te kilkanaście lat zyskała sobie opinię placówki, która świadczy usługi medyczne dobrej jakości. Mieszkańcy miasteczka i dystryktu Mwanga przyjeżdżają nawet z bardzo oddalonych wiosek, wiedząc że otrzymają w ośrodku odpowiednią pomoc. Nie mogąc sprostać stale rosnącej liczbie pacjentów dyrektorka zaczęła szukać od 2008 roku środków finansowanych pozwalających na rozbudowę przychodni, a dzięki dobudowaniu w 2012 roku oddziału położniczego, w 2013 roku doszło do przekształcenia przychodni w ośrodek zdrowia, a w dalszej perspektywie są plany by został on szpitalem.

 

W chwili obecnej istnieje potrzeba poszerzenia wachlarza usług medycznych prowadzonych przez ośrodek zdrowia Neema w zakresie ochrony zdrowia okresu okołoporodowego oraz zdrowia noworodków, w szczególności wcześniaków. Brakuje możliwości przeprowadzania zabiegów cesarskiego cięcia, jak również zabiegów łyżeczkowania ścian kanału szyjki macicy i jamy macicy, wycięcia macicy z dostępu brzusznego oraz zamknięcia przetoki pęcherzowo-pochwowej.

 

Warto także zaznaczyć, że placówkę prowadzą Tanzanki, a zatem inwestycja w jej rozbudowę będzie trwałym wsparciem ich działań na rzecz społeczności miasta i dystryktu Mwanga.

Fundacja rozbudowuje Neema


Fundacja "Kultury Świata" w lutym br. rozpoczęła projekt mający na celu poprawę w dostępie do opieki zdrowotnej w mieście i dystrykcie Mwanga.

 

 

W ramach projektu Fundacja:

 

  • rozbuduje oddział Neema o oddział chirurgiczno-zabiegowy,
  • zakupi wyposażenie i sprzęt do oddziału położniczego,
  • pomoże zatrudnić nowy personel medyczny i wspierający,
  • przygotuje materiały edukacyjne i informacyjne,
  • zorganizuje warsztaty w szkołach średnich oraz seminaria dla kobiet ciężarnych w mieście Mwanga.

 

O Fundacji "Kultury Świata”

 

Fundacja „Kultury Świata” (FKS) ma kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów współpracy na rzecz rozwoju oraz wolontariatu zagranicznego w krajach rozwijających się z listy OECD DAC. 

 

Misją Fundacji jest promowanie wymiany i edukacji międzykulturowej pomiędzy przedstawicielami różnych kultur w ramach projektów edukacji globalnej, współpracy na rzecz rozwoju, wypraw i projektów naukowo-badawczych, a także akcji społecznych i inicjatyw kulturalnych.

 

 

 

Od 2011 r. FKS realizuje projekty współpracy rozwojowej w ramach programu MSZ Polska Pomoc Rozwojowa. W 2011 roku FKS realizowała projekt dotyczący zdrowia reprodukcyjnego kobiet zamieszkujących biedne dzielnice Dakaru, stolicy Senegalu. W ramach projektu zorganizowano szkolenia dla dziennikarzy i personelu medycznego, konferencję prasową, a także przez pół roku prowadzono badania cytologiczne. W 2012 r. FKS otrzymała dwie dotacje na realizację projektów rozwojowych w północnej Tanzanii. Pierwszy z nich polegał na wsparciu Centrum Doskonalenia Nauczycieli (CDN) w Moshi poprzez rozbudowę infrastruktury, szkolenia i wizytę studyjną pracowników CDN  w Polsce. Celem drugiego projektu było wsparcie Instytutu Hodowli bydła w Tengeru poprzez budowę biogazowni, szkolenia i wizytę studyjną pracowników Instytutu w SGGW w Warszawie. W 2014 r. FKS otrzymała dwie dotacje na realizację projektów w Birmie i w Tanzanii. Projekt w Birmie stawia sobie za cel wzmocnieniu kompetencji dziennikarzy w zakrese monitorowania wyborów, które planowane są na wiosnę 2015 roku.

 

Wolontariusze FKS pracowali w:

 

Brazylii (2009),

Kamerunie (2010-WPP),

Kambodży (2011-WPP),

Tanzanii (2012-WPP),

Kambodży (2012-WPP),

Argentynie (2012-WPP),

Tanzanii (2013- 2 projekty w ramach WPP),

Ugandzie (2014-WPP)

Indiach (2014-WPP)

 

Tematyka projektów była różnorodna i była przygotowywana i realizowana w ścisłym partnerstwie z organizacjami/instytucjami w krajach rozwijających się.

 

 

 

Celem dwuletniego projektu w północnej Tanzanii (realizacja jest planowana do końca grudnia 2015 r.) jest poprawa w dostępie do opieki medycznej w mieście i dystrykcie Mwanga (w szczególności kobiet ciężarnych, matek i ich dzieci do 5 lat). 

 

 

O koordynatorce projektu

 

Aleksandra Gutowska realizuje projekty współpracy rozwojowej, wolontariatu zagranicznego i edukacji globalnej od 2007 roku, a od 2009 roku głównie w ramach Fundacji "Kultury Świata", której jest prezeską zarządu. Dotychczas implementowała projekty m.in., w Tanzanii, Kenii, Senegalu, Kamerunie, Argentynie, Kambodży, Indiach i wielu innych krajach. Ma też duże doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji projektów oraz inicjatyw (w ramach dużych projektów rozwojowych i mniejszych wolontariackich) z zakresu edukacji globalnej. Aleksandra Gutowska od października 2012 roku jest doktorantką Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jej zainteresowania naukowe są skoncentrowane na zagadnieniu turystyki po dzielnicach biedy, a w szczególności na przypadku Kibery w Nairobi w Kenii.

Co już się udało?


Od lutego 2014 roku udało się już:

 

  • wypytać pacjentów placówki o ich potrzeby i oczekiwania,
  • przygotować materiały edukacyjne dla młodych dziewcząt i kobiet w ciąży,
  • wyłonić wykonawcę prac budowlanych i rozpocząć pracę,
  • wylać fundamenty, postawić ściany oraz zadaszyć nowy budynek,
  • kupić sprzęt medyczny i wyposażenie do oddziału matki i dziecka (m.in. łóżka z materacami, ssak, autoklaw, potrzebne narzędzia),
  • zatrudnić cztery nowe pracownice w ośrodku Neema,
  • rozpocząć przygotowania publikacji "Aspekty zdrowia reprodukcyjnego kobiet w wybranych kontekstach kulturowych (Wietnam, Czeczenia, Tanzania, Zambia)" dla polskiej służby zdrowia.

 

 

Zanim rozpoczęliśmy realizację projektu, Siostra Cecylia Anselmi Assey bardzo ciężko zachorowała. Ma niesprawne nerki. Co kilka dni musi być dializowana w szpitalu w Dar es Salaam. Jej hospitalizacja bardzo dużo kosztuje, a zatem pieniądze początkowo przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, zostały wydane na hospitalizację Siostry Cecylii (90% projektu jest finansowana z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku).

 

Zbiórka ma na celu pomóc Siostrom w zapewnieniu wkładu własnego zadeklarowanego w ramach projektu, głównie jego ostatniej części, polegającej na pomalowaniu budynku oddziału chirurgiczno-zabiegowego, który jest także bardzo potrzebny mieszkańcom miasteczka i dystryktu Mwanga – pacjentom ośrodka zdrowia Neema.

 

Wspieraj to!


Dla wszystkich Wspierających projekt "Pomaluj zdrowie w Tanzanii" przygotowaliśmy specjalne nagrody. Każdy darczyńca, który wpłaci kwotę min. 25 zł może liczyć również na to, że jego imię pojawi się na specjalnej tablicy upamiętniającej budowę budynku oddziału!

 

Wspierając nas masz okazję nie tylko pomóc i okazać swoje dobre serce, ale masz szansę na otrzymanie wyjątkowych upominków prosto z Tanzanii!

 

Kanga 

Wielokolorowa tkanina noszona jako tradycyjne odzienie.

 

 

Kangę można używać na wiele różnych sposobów w zależności od sytuacji. Może służyć jako część garderoby (najczęstsze zastosowanie), tj. spódnica, bluzka, sukienka, czy jako tobołek w drodze na targ. Odpowiednio zrolowana, stanowi wygodną podkładką pod ciężar niesiony na głowie. Coraz częściej jest również stosowana przez matki, które noszą na plecach przywiązane kangami dzieci. Służyć może także jako przykrycie podczas drzemki. Kanga bywa także wykorzystywana na inne sposoby, zależnie od potrzeby i kreatywności.

 

Obrazek masajskiej wioski

Ręcznie malowany, do wyboru przez wspierającego (wg. kolejności wpłat).

 

 

Ugali

To tradycyjna wschodnio-afrykańska potrawa z mąki kukurydzianej na wodzie lub w formie klusek. Podawana z różnego rodzaju dodatkami, np. sosami.

 

 

 

Mecenat

Nie znalazłeś interesującej Cię nagrody? Jesteś firmą i masz propozycję sponsorską? 

Skorzystaj z opcji mecenatu (okienko pod nagrodami) by złożyć swoją propozycję! 

 


 

WSPIERASZ PIERWSZY RAZ? PODPOWIADAMY:

 

Czym jest crowdfunding (finansowanie społecznościowe)? Czym jest Wspieram.to?

Wspieram.to jest platformą wspierania osób kreatywnych. Miejscem, gdzie możesz zaprezentować swoje pomysły, które dotąd nie mogły być wcielone bez odpowiedniej ilości gotówki. Jest to udostępniona twórcom przestrzeń do zaprezentowania swoich idei oraz narzędzia ułatwiające ich promocję w mediach społecznościowych. (więcej)

 

Jak to właściwie działa?

Wspierając ten projekt faktycznie dokonujesz zakupu wcześniej wybranego pakietu. W przypadku kiedy wiele osób dokona podobnego zakupu (w tym przypadku na minimalną łączną kwotę 3 300 zł [100%]) - projekt zostanie zrealizowany. Na to jest 40 dni licząc od startu projektu.

 

Co w przypadku kiedy dokonałem zakupu, lecz projekt przez 40 dni nie uzyskał kwoty minimalnej?

Wówczas projekt nie zostanie zrealizowany, a Ty otrzymasz z powrotem całą wpłaconą kwotę.

 

Kiedy otrzymam to, co zakupiłem?

Data otrzymania wybranej nagrody jest widoczna tuż pod opisem danego pakietu po prawej stronie.

 

Jak wesprzeć projekt? Jak dokonać zakupu?

Jest to bardzo proste:

1) Zapoznaj się z pakietami i wybierz ten, który Cię najbardziej interesuje. 

2) Zaloguj się lub zarejestruj (przez Facebooka bądź adres e-mail).

3) Dokonaj płatności (przelew, karta, paypal).

 

Kontakt


Facebook

 

WWW

www.kulturyswiata.org

 

E-mail

gutowska.aleksandra@gmail.com

 

 

 

Projekt realizowany przy współpracy z:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Ocena

Brak ocen

Komentarze

  • Nagrody (6)

25 zł lub więcej
12 wspierających
1) Podziękowanie na zbiorowej tabliczce na budynku oddziału

2) Podziękowanie na Facebooku
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

50 zł lub więcej
13 wspierających
1) Zaproszenie na otwarcie oddziału w Polsce – z poczęstunkiem z Tanzanii (ugali z sosem, kawa)

2) Podziękowanie na zbiorowej tabliczce na budynku oddziału
3) Podziękowanie na Facebooku
Nagroda limitowana. Pozostało 7/20
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

200 zł lub więcej
4 wspierających
1) Obrazek (30cm x 20cm) przedstawiający masajską wioskę

2) Zaproszenie na otwarcie oddziału w Polsce – z poczęstunkiem z Tanzanii
3) Podziękowanie na zbiorowej tabliczce na budynku oddziału
4) Podziękowanie na Facebooku
Nagroda limitowana. Pozostało 1/5
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

750 zł lub więcej
0 wspierających
1) Oddzielna tabliczka na budynku oddziału
2) Spotkanie dla grupy osób / pracowników firmy, z poczęstunkiem z Tanzanii + lekcja suahili, pokaz zdjeć i opowieść o kraju

3) Podziękowania na Facebooku
Nagroda limitowana. Pozostało 2/2
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

10 zł lub więcej
6 wspierających
1) Podziękowanie na Facebooku
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

100 zł lub więcej
10 wspierających
1) Kanga – tradycyjny materiał noszony przez Tanzanki

2) Zaproszenie na otwarcie oddziału w Polsce – z poczęstunkiem z Tanzanii
3) Podziękowanie na zbiorowej tabliczce na budynku oddziału
4) Podziękowanie na Facebooku
Nagroda limitowana. Pozostało 0/10
Przewidywana dostawa: grudzień 2014

Czego szukasz?

  • Wszystkie
  • Udane
  • Trwające
Pytania? Pisz śmiało!