Orlik i sóweczka 2 - ocal ich gniazda i stare drzewa

Orlik i sóweczka 2 - ocal ich gniazda i stare drzewa

  Zwierzęta    Puszcza Karpacka
11%
1 784
z potrzebnych 16 000 zł = 11% celu
42 wpłat

Zakończono sukcesem
Typ: Fundraising
Model: Zbiórka jednorazowa
Zbiórka zakończyła się dnia 22.05.2017. Wszystkie zgromadzone środki trafiły do autorów inicjatywy.
Jeśli wspierałeś kampanię - możesz ją ocenić!
Obserwuj (1)
  • Projekt
  • Aktualizacje
  • Wspierający (38)
  • Społeczność

Opis projektu

Ocal chronione gatunki ptaków i stare drzewa przed wycinką w Puszczy Karpackiej. Orlik krzykliwy i sóweczka wymagają ochrony strefowej. W najbliższych miesiącach rozpoczną swoje lęgi. To czy uda im się przetrwać w lasach Puszczy Karpackiej, będzie zależeć od ochrony starych drzew i wyznaczenia stref ochronnych wokół miejsc ich gniazdowania. Dlatego prosimy Was o wsparcie naszego projektu.

Jak co roku, w Karpaty z afrykańskich zimowisk wrócą orliki krzykliwe. Aktywne będą sóweczki, najmniejsze sowy w Polsce, które nie opuszczają naszego kraju, nawet zimą. To czy uda im się przetrwać w lasach Puszczy Karpackiej, będzie zależeć od ochrony starych drzew i wyznaczenia stref ochronnych wokół miejsc ich gniazdowania.  Na obszarze wschodniej części polskich Karpat, od Beskidu Niskiego po Bieszczady i Pogórze Przemyskie, występuje nie mniej niż 280 par orlików i nie mniej niż 110 par sóweczek.

Szacuje się, że aż 65% par orlików gniazdujących na tym terenie nie ma wyznaczonych stref ochronnych. W przypadku sóweczek – żadna z par nie ma do dzisiaj zatwierdzonej takiej strefy (chociaż 18 wniosków jest rozpatrywanych)! Możesz to zmienić!

Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy. Najbliższe cztery miesiące ornitolodzy i przyrodnicy spędzą w terenie. Dzięki ich pracy uda się opracować aktualną mapę miejsc gniazdowania orlików i sóweczek. Potrzebujemy tych danych, bo obszar ten nie jest nada odpowiednio chroniony, i prowadzona jest na nim gospodarka leśna, również w okresie lęgowym. Na podstawie znalezionych gniazd i zasiedlonych przez sóweczkę dziupli zgłosimy wnioski o utworzenie stref ochronnych. Tym samym zwiększymy szansę na ocalenie nie tylko orlików i sóweczek, ale również starych drzew i wielu cennych gatunków, związanych z pomnikowymi jodłami i bukami.

Orliki krzykliwe często wybierają stare drzewa do założenia gniazd. Takich drzew, których nie zasadził człowiek, jest jednak coraz mniej w Puszczy Karpackiej. Znikają każdego dnia z obszaru Puszczy Karpackiej. Z perspektywy prowadzonej gospodarki leśnej są traktowane jako "zaniedbanie gospodarcze" - drzewo stare, a co za tym idzie, drzewo, które trzeba wyciąć, bo będzie „podatne na choroby”. Dzieje się tak, pomimo opinii naukowców, wskazujących na konieczność ochrony ostatnich fragmentów lasów o charakterze lasu naturalnego w Karpatach. Niestety do dziś nie powstał Turnicki Park Narodowy, nie został poszerzony Bieszczadzki Park Narodowy i nie utworzono nowych rezerwatów. W ostatnich fragmentach Puszczy Karpackiej trwa wycinka, prowadzona również w okresie lęgowym.

Jedynym ratunkiem jest zgłoszenie drzewa z gniazdem orlika do objęcia ochroną strefową. W praktyce oznacza to, że w okresie lęgowym w promieniu 500 metrów, w okresie lęgowym, nie mogą być prowadzone prace leśne, w tym wycinka drzew. W pozostałym okresie strefa wynosi 100 metrów wokół drzewa. W przypadku sóweczki jest to 50 metrów. Jest to jedyne rozwiązanie, jakie w obecnym stanie prawnym możemy zastosować.

Na znalezienie jednego gniazda orlika potrzebujemy 500 złotych. Podobnie jest w przypadku dziupli sóweczki.

W tym roku chcemy zlokalizować do 20 dziupli zasiedlonych przez sóweczkę. W przypadku orlika chcemy znaleźć do 20 gniazd.  Potrzebujemy pieniędzy na wynagrodzenie ornitologów, specjalizujących się w wyszukiwaniu miejsc gniazdowania orlików i sóweczki. Znalezienie jednego miejsca trwa średnio 3 dni. Koszt pracy 3 ornitologów za trzy dni to 380 złotych. Do tego dochodzą koszty noclegów 60 złotych dziennie i 60 złotych dziennie na transport. 

Brakuje nam 16 tysięcy złotych.

Nasz zespół złożony z trzech ornitologów wyrusza już w teren. Prace terenowe są prowadzone wieloetapowo i są dostosowane do kalendarza biologicznego sóweczek i orlików.

Podstawowe informacje o sóweczce i orliku krzykliwym.

Sóweczka: "Nasza najmniejsza sowa, nieco mniejsza od szpaka. Sylwetka krępa z małą głową i krótkim ogonem. Wierzch ciała brunatny, upstrzony białymi drobnymi plamkami. Spód białawy, brunatno kreskowany. Szlara słabo zaznaczona. Nad żółtymi oczami krótkie białe brwi. Ogon biało paskowany. O zmierzchu i świcie odzywa się wielokrotnie powtarzanym gwizdem „pju” i czasami w zaciekawieniu podlatuje do obserwatora. Sóweczka, mimo swoich niewielkich rozmiarów jest postrachem drobnych ptaków i  potrafi schwytać ofiarę nawet większą od siebie, np. dzięcioła czy drozda." Za ptaki.info.
Orlik krzykliwy: "Orlik krzykliwy jest wyraźnie mniejszy od orła przedniego, ale w porównaniu z myszołowem lub błotniakiem, to całkiem pokaźny ptak. Samice są zazwyczaj nieznacznie większe od samców. Rozpiętość skrzydeł okazałych samic osiąga ponad 160 cm, a długość ciała ok. 65 cm. Ważną  cechą w sylwetce lecącego ptaka jest tendencja do wyginania części dłoniowej skrzydła ku dołowi. W ubarwieniu orlika krzykliwego dominują różne odcienie brązu, od ciemnobrunatnych lotek i sterówek, poprzez jasnobrązowe upierzenie tułowia i pokryw skrzydłowych po żółtobrązowy wierzch głowy. Jasny odcień pokryw i głowy jest ważną cechą odróżniającą orlika krzykliwego od typowo ubarwionych orlików grubodziobych. Szpony i nasada dzioba są jaskrawo żółto ubarwione. Młode pierwszoroczne ptaki są wyraźnie ciemniejsze od rodziców. Na końcach pokryw skrzydłowych i  nadogonowych w pierwszej szacie występują wyraźne białe plamki." Za koo.org.pl

Cel projektu

W tym roku chcemy zlokalizować do 20 dziupli zasiedlonych przez sóweczkę. W przypadku orlika chcemy znaleźć do 20 gniazd. Lokalizacje te zgłosimy do ochrony strefowej. Dzięki temu 7% orlików i 18% sóweczek, które nie mają dzisiaj strefy w Puszczy Karpackiej - będą ją miały zgłoszoną. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W ubiegłym roku, dzięki podobnej akcji i wsparciu za pośrednictwem crowdfundingu, udało się nam zgłosić 16 nowych stref dla orlika i 10 dla sóweczki.

Ryzyko

Istnieje ryzyko, że drzewa z dziuplami i gniazdami zostaną wycięte. Dlatego musimy się spieszyć z ich zlokalizowaniem.

W ubiegłym roku udało nam się zgłosić 16 nowych stref dla orlika i 10 dla sóweczki! Przeczytaj więcej na stronie Przyrodnicze.org.

O autorze / Zespół

Nasza Fundacja działa od 2008 roku. Jesteśmy leśnikami i przyrodnikami. Wspólnie ze społecznością lokalną staramy się działać na rzecz ochrony naszego wspólnego dziedzictwa. Ochrona przyrody Karpat oznacza rozwój regionu i powstanie nowych miejsc stałego zatrudnienia.

Działamy lokalnie, bo to właśnie w terenie jest najwięcej do zrobienia. Pomóż nam chronić dziedzictwo przyrodnicze Karpat.

Wejdź na www.przyrodnicze.org

Ocena

Brak ocen

Komentarze

  • Pomóż

1 zł lub więcej
42 wspierających
Dziękujemy za Twoje wsparcie! Dzięki Tobie jesteśmy o krok bliżej do zrealizowania naszej inicjatywy.
Przewidywana dostawa: lipiec 2015

Projekt w sieci

Czego szukasz?

  • Wszystkie
  • Udane
  • Trwające
Pytania? Pisz śmiało!